Arkadaş seçiminde çocuğunuza güvenin

Ana Sayfa » HABERLER » EĞİTİM HABERLERİ » Arkadaş seçiminde çocuğunuza güvenin


Peki veliler, çocuklarının arkadaşlık ilişkilerine ne zaman ve nasıl müdahale etmeli? Doğru müdahale tarzı ne? Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Haktan Demircioğlu, velilerin doğru müdahalede bulunmaları için sağlıklı kontrol ve izleme süreçlerini bilmeleri gerektiğini anlatarak, şu önerilerde bulunuyor:
 
ÇOCUKLA KURULAN İLETİŞİM VE İLİŞKİYİ GÖZDEN GEÇİRİN 
 
Aileler, bazen çocuklarının değerini olduğundan daha az gösteren davranışlar sergileyebiliyor. Çocuğunun arkadaş konusunda doğru tercihte bulunamayacağını düşünen ve bunu ona hissettiren bir ebeveynin çocukla arasındaki ilişki sağlıklı olmuyor. Onlara bu konuda güven duygusunu hissetiremiyorlar. Bu da karşılıklı iletişim ve ilişkiyi etkiliyor. Ailenin yapması gereken çocuğuna, “Anne-babanın düşüncelerini de göz önüne alarak bir seçim yapabilirsin” motivasyonunu sağlamak. Bunun için samimiyet, güven odaklı paylaşım dikkate alınmalı.
 
ONU PASİF GÖRMEYİN
 
Çocuklar, yetişkinler tarafından izlenmeli. Ancak bu, onları sosyal hayattan izole etmek anlamına gelmemeli. Çocukların sağlıklı tercihte bulunabilmesi için ebeveynin dengeli bir yaklaşıma sahip olması çok önemli. Bunun için onlarla açık iletişimi tercih etmek, onların yaşının psikolojik ve sosyal özelliklerine özgü düşünen biri olduğunun  bilincini taşımak gerekiyor.Yani çocuklar asla, kendi başına doğru karar veremeyen biri olarak görülmemeli. Her insanın hata yapma olasılığı taşıdığı hep akılda tutulması gereken bir bilgi. 
 
Ebeveynin genelde arkadaşlık konusunda yaşadığı endişenin altında yatan duygu, korku. Çocuklarla bu konuda kurulan iletişimde endişelerinden beslenen korkularını değil öfkelerini, çocuğu suçlayan ve onu sindiren bir yaklaşımla ortaya koyabiliyorlar. Bu durumda çocuklar kendilerini baskı altında hissediyor. Ama veliler öfkeyi değil de doğal duygusunu yani korkusunu, buna neden olan düşüncesini paylaşabilse birçok sorun daha kısa sürede çözülebilir.
Diğer Başlıklar

Yorumlar

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanları doldurunuz.