Bakan Avcı: 76 sahte diplomalı öğretmen tespit edildi

Ana Sayfa » HABERLER » EĞİTİM HABERLERİ » Bakan Avcı: 76 sahte diplomalı öğretmen tespit edildi


Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TRT Haber’de canlı olarak yayımlanan ‘Özel Röportaj’ programına konuk oldu. Eğitim gündemi ile ilgili soruları yanıtlayan Bakan Avcı, şimdiye kadar 76 sahte diplomalı öğretmen tespit edildiğini söyledi. Çatışmaların yaşandığı bölgedeki öğrenciler için 15 gün boyunca yoğunlaştırılmış bir telafi eğitimi programladıklarını belirten Bakan Avcı’nın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:
 
“SAHTE DİPLOMALAR ARAŞTIRILMAYA DEVAM EDECEK”
 
Sahte diploma meselesi şu: İyi ki zamanında fark ettik, yani bunların büyük bir bölümü son atamalarda ortaya çıkan şeyler. Benim bunu alelacele açıklamamın bir nedeni de, şimdi işte önümüzde 30 bin atama yapılacak, muhtemelen bu işi tezgahlayan çete veya çeteler, şimdi onu savcılıklarımız araştırıyor, bu şubat ayında atanacak olan 30 bin öğretmen adaylarımıza da musallat olabilirlerdi, onları da aynı şekilde yanlış yollara sevk edebilirlerdi, onun için ben biraz önce açıklayalım ki böyle bir yola kimse tevessül etmesin, bunun gizli kapaklı kalması mümkün değil, bunlar çıkıyor. Şimdi en son 22 Ocak itibarıyla 76, daha da araştırılıyor. Bu konuda bizim Rehberlik ve Denetim Başkanlığımız ve maarif müfettişlerimiz olağanüstü bir gayret gösterdiler. Bulguları şu anda 76. Artabilir, çünkü KPSS 98’den itibaren uygulanmaya başlandı, dolayısıyla o tarihten itibaren yapılan atamalarda benzer işler yapılmış mı, yapılmamış diye bunu geriye doğru gidiyoruz.
 
YARIYIL TATİLİNİN UZAYACAĞI RİVAYETLERİ DOĞRU DEĞİL
 
Yarıyıl tatilinin bütün öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize, eğitim çalışanlarımıza, eğitim çalışanları derken biz çok geniş bir aileyiz, yani servis şoförlerimiz var, kantincilerimiz var, okullarda hizmetlilerimiz var. Dolayısıyla, bütün maarif camiamıza bu yarıyıl tatilinin hayırlı olmasını diliyorum. 15 günlük bir tatil, bunu da hemen söyleyeyim ki nereden çıktığını bilmediğimiz bir rivayetle bir ara yarıyıl tatilinin uzayacağı filan gibi rivayetler dolaştı, bunlar doğru değil. 15 gün tatilimiz var, yarıyıl tatilimiz 8 Şubat’a kadar sürecek.
 
Şimdi 17 milyon 535 bin 236 öğrencimiz var bu tatil kapsamında, yani bu okullarda okuyan 17 milyon 535 bin 236 öğrencimiz var. Ayrıca bir de Suriyeli öğrencilerimiz var, 315 bin de Suriyeli öğrencimiz bulunuyor. 985 bin 362 öğretmenimiz var. Bu öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz 60 bin 381 okulda okuyorlar, görev yapıyorlar. Dolayısıyla, biz aslında bu sayıların da gösterdiği gibi en büyük kamu kuruluşuyuz, yani öğrenci sayısı olarak da, çalışan sayısı olarak da, öğretmen kitlesi olarak da. 985 bin 362 demek, 2 tane Türk Ordusu demektir aşağı yukarı. Dolayısıyla, kamuda çalışan her 3 kişiden biri Millî Eğitim’dedir. Bu tatil aileleriyle birlikte hemen hemen hepimizi ilgilendiriyor, bütün Türkiye’yi ilgilendiren bir süreç, bütün eğitim süreçleri öyle.
 
15 günlük bu tatilden sonra öğretmenlerimiz, çocuklarımız, öğrencilerimiz dinlenmiş olarak, okullarını özlemiş olarak, öğretmenlerimiz öğrencilerini, öğrencilerimiz öğretmenlerini ve arkadaşlarını özlemiş olarak tekrar ders yılına başlayacak, ikinci yarıya başlayacaklar, şimdiden hayırlı olsun diyorum.
 
ÜÇ İLÇEDE 92 BİN ÖĞRENCİ DÜZENLİ EĞİTİM ALAMADI
 
Özellikle Şırnak’ın iki ilçesine, Cizre’de ve Silopi’de, bir de Diyarbakır’da, Sur ilçesinin belli mahallerinde, nispeten şimdi büyük ölçüde çözülmüş olmakla birlikte Nusaybin’de, İdil’de, Dargeçit’te bu tür sıkıntılar yaşandı. Bunların büyük bir kısmı çözüldü, Silopi şimdi daha güvenli bir hale getirildi, Cizre de yakında inşallah daha güvenli bir hale gelmiş olacak. Ama bu süreçte Silopi, Cizre ve Sur’da sokağa çıkma yasakları nedeniyle 92 bin civarında öğrencimiz düzenli eğitim alamamış oldular. Şimdi biz bu sömestr tatilini de fırsat bilerek bu öğrencilerimize olabildiğince yoğunlaştırılmış, bu 15 gün boyunca yoğunlaştırılmış bir telafi eğitimi programladık. Ancak, 92 binin tamamından çok öncelikli olarak 8’inci ve 12’nci sınıfları planladık, programladık, çünkü 8’inci sınıftan ortaokuldan liseye geçiş sınıfı, 12’nci sınıf da liseden üniversiteye geçiş sınıfı, dolayısıyla en çok takviyeye ihtiyacı olan, en çok telafi desteğine ihtiyaç olanlar sınıflarımız bunlar. Bu çocuklarımızı ya bulundukları yerdeki daha güvenli okullarda veya komşu illerdeki altyapısı uygun olan okullarda telafi eğitimine alıyoruz.
Diğer Başlıklar

Yorumlar

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanları doldurunuz.