BİLSEM SINAVI NEDİR, NASIL HAZIRLANILIR?

Ana Sayfa » BLOG » EĞİTİM » BİLSEM SINAVI NEDİR, NASIL HAZIRLANILIR?
BİLSEM SINAVI NEDİR, NASIL HAZIRLANILIR?

Özel yetenekli öğrencilerin potansiyelini değerlendirmek; topluma daha faydalı bireyler olmalarını sağlamak amacıyla kurulan Bilim ve Sanat Merkezleri (Bilsem) sınavına hazırlıktan, kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıt aşamasına kadarki süreci aşağıda inceleyebilirsiniz.
BİLSEM NEDİR?
Bilsem’in açılımı, Bilim ve Sanat Merkezleri’dir. Bilim ve Sanat Merkezleri’nin örgün eğitime alternatif olması değil; destekleyici olması hedeflenmiştir. Bu yüzden Bilsem’e yerleştirilme hakkı kazanan öğrenciler, örgün eğitim saatleri dışında Bilim ve Sanat Merkezlerinde özel eğitimler almaktadırlar.

Bilsem’in amacı: Örgün eğitim sisteminde, tüm öğrencilerle aynı müfredata tabi tutulan fakat diğer öğrencilerden ayırt edici bireysel özelliklere sahip öğrencileri değerlendirmektir. Yani, özel yetenekli öğrencilerin sahip olduğu potansiyeli değerlendirmek üzere onlara özel müfredatlar hazırlayan destekleyici eğitim kurumudur.

Özel yetenekli öğrencilerin sahip oldukları bireysel yetenekler resim, müzik ve genel zihinsel yetenek şeklinde kategorize edilmiştir. Bir öğrenci için en fazla 2 yetenek alanı seçilebilecek. Yani, birden fazla alanda yetenekli olan öğrenciler için tek bir alana zorunlu yönlendirme yapılmayacak.

Örnek: Bir öğrenci hem müzik, hem de resim alanında yetenekli olabilir. Böyle bir durumda sınıf öğretmeni tarafından doldurulan aday formunda öğrencinin yetenek alanı müzik-resim olarak işaretlenecek. Aynı şekilde müzik-genel zihinsel ya da resim-genel zihinsel şeklinde seçimler yapılabilir.

Bilim ve Sanat Merkezleri’nde eğitim hakkı kazanan öğrenciler aşağıdaki alanlarda hazırlanmış eğitim programlarına alınırlar:

Uyum
Destek eğitimi
Bireysel yetenekleri fark ettirme
Özel yetenekleri geliştirme
Proje üretimi
Proje yönetimi
Bu şekilde öğrencilerin kendi potansiyellerini fark etmeleri, geliştirmeleri ve yetenekleri üzerine uzmanlaşmaları hedeflenmektedir. BİLSEM, 2017 yılının ilk çeyreğinde 80 ilde 106 eğitim merkezi (Bilsem okulları) ile hizmet vermektedir.

Bilsem Sınavı Ne Zaman, Bilsem Sınavına Hangi Öğrenciler Girebilir?

Bilsem Başvuru: Öncelikle, Bilsem sınavlarına bireysel başvuru yapılamadığını belirtmeliyiz. Öğrencilerin BİLSEM sınavına girebilmesi için sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilmiş olmaları gerekmektedir.

Bilim ve Sanat Merkezleri’ne bu yıl 1, 2, 3 ve 4. Sınıf öğrencileri kabul edilmektedir.

Peki, sınıf öğretmenleri hangi öğrencileri Bilsem sınavına aday gösteriyor?

Bilsem sınavı başvuru detayı:
Sınıf öğretmenleri, bu hassas seçimi yapabilmek için 17 Ekim – 11 Kasım 2016 tarihleri arasında özel eğitimden geçmişlerdir. Bu eğitimde; özel yetenekli öğrencilerin özellikleri, sunulan hizmetler ve öğrenci seçim süreci hakkında yeterli donanıma sahip olmaları hedeflenmiştir.

Sınıf öğretmenlerinin, öğrencileri yetenek gruplarına göre Bilsem’e aday göstermesi ve adayların değerlendirilip kayıt hakkı kazanması 3 aşamadan oluşmaktadır: Bu 3 aşama 2016-2017 Yılı eğitim döneminde şu şekilde planlanmıştır:

Bilsem Sınav Tarihi 2017 - Bilsem’e Aday Gösterme Tarihi 2016

1- Aşama: 14 Kasım – 9 Aralık 2016 Aday Belirleme > Öğretmen, öğrencinin yetenek alanına uygun gözlem formu doldurur.

2- Aşama: 11 Şubat – 9 Nisan 2017 Bilsem Sınavı Grup Tarama > Aday gösterilen öğrenciler grup tarama uygulamasına tabi tutulur.

3- Aşama: 8 Mayıs – 30 Haziran 2017 Bilsem Sınavı Bireysel Değerlendirme > Grup tarama aşamasında filtrelenen (geçen) öğrenciler bireysel değerlendirme aşamasına alınır.

Kaynak: Bilsem Sınav Takvimi

ÖNEMLİ DUYURU: Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi web sitesinde, grup tarama uygulamasına aday öğrencilerin giriş belgelerinin 02.01.2017 tarihinden itibaren e-okul sisteminde yayınlanacağı belirtilmişti. 29.12.2016 tarihinde yine orgm.meb.gov.tr’de yapılan duyuru ile bu uygulama 16.01.2017-08.02.2017 tarih aralığına ertelendi.

BİLSEM SINAV SONUÇLARI 2017
Bilsem 2 aşama sınav sonuçları için 2 farklı açıklama tarihi mevcuttur. Bilsem sınav sonuçları aşağıdaki tarihlerde www.meb.gov.tr adresinde yayınlanacaktır.

14.04.2017 > Grup tarama sonuçlarının açıklanma tarihi.
15.07.2017 > Bireysel değerlendirme sonucu Bilsem’e yerleştirilme hakkı kazanan öğrencilerin açıklanma tarihi.
ÖNEMLİ UYARI: MEB Bilsem sınav sonuçları www.meb.gov.tr (veya www.meb.gov.tr tarafından belirtilen mecralar) dışında başka web sitelerinde sorgulanamaz. İnternet üzerinde yaptığınız “Bilsem sınav sonuçları, Bilsem sınavı sonuç sorgulama, Bilsem grup tarama testi sonucu” gibi aramalarda hangi url adresine yönlendirildiğinize dikkat edin. Güvenmediğiniz sitelerde TC kimlik numarası gibi kişisel bilgilerinizi paylaşmayın.

Bilsem Sınavlarına Hazırlık

Geçtiğimiz yıllarda bilsem sınavlarına hazırlık için Bilsem hazırlık kitabı, örnek testler ve Bilsem çıkmış sorular kullanılıyordu. Bu yıl Bilsem sınavlarına akıllı teknolojileri de dahil ettiler.

Bilsem Sınavlarına Hazırlananlar DİKKAT!
2016-2017 eğitim dönemi itibariyle Bilsem sınavları, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 1, 2 ve 3. Sınıflar için tablet bilgisayarlarla yapılıyor. Öğrencilerin Bilsem sınavına hazırlanabilmeleri için MEB Bilsem Grup Tarama DEMO adında bir Android uygulaması yayınladı. Bu uygulamanın amacı, öğrencilere tablet üzerinde ne tür sorular sorulacağını önceden göstermiş olmak. Bu yüzden, DEMO uygulamada sadece birkaç soru çözebiliyorsunuz.

Bilsem sınavlarına hazırlanırken yararlanacağınız yardımcı kaynaklara www.atlaspazarlama.com adresinden rahatlık la ulaşabilirsiniz. Şimdiden başarılar dileriz.
Diğer Başlıklar

Yorumlar

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanları doldurunuz.