EĞİTİM HABERLERİ

Ana Sayfa » HABERLER » EĞİTİM HABERLERİ

Formasyonda yetki artık üniversitelerde

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu (YÖK), fen ve edebiyat fakültesi öğrencilerinin öğretmen olabilmelerinin önünü açan pedagojik formasyon kontenjanlarına sınırlama getirmişti.

New York’ta Türk müdürler anlattı: Suriyeli çocuklara eğitim

Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV) New York’ta ‘Eğitimde İnnovatif Yöntemler Sempozyumu’ düzenledi. Vakfın, Türkiye-ABD arasında kurulan ‘eğitim köprüsü’nün güçlenmesi ve eğitimin geleceğine ışık tutmak amacıyla düzenlediği sempozyumda, ABD’de eğitim alanında uzmanlar ve akademisyenlerle, liselerinin yöneticileri bir araya geldi.

OECD: Türkiye okul öncesi eğitimi dikkate almalı

OECD, ‘Eğitime Bir Bakış 2015’ raporunda Türkiye’yi özellikle okul öncesi eğitime katılımdaki düşük oranı nedeniyle uyarıyor. 3 yaş düzeyindeki çocuklar için bu oran OECD ortalamasında yüzde 74 iken; Türkiye’de yüzde 7. OECD’ye göre Türkiye’nin PISA’da iyi performans yakalamasının yolu, bunun artırılmasından geçiyor. Raporda ayrıca 34 üye ülkeden 3’te birinde 2008 krizi nedeniyle eğitim harcamalarının düştüğünün altı çiziliyor.

Türkçe, Bosna’da ikinci yabancı dil olarak okutulacak

Milli Eğitim Bakanlığı ile Bosna Hersek Federasyonu Eğitim Bakanlığı arasında Türkçe’nin Bosna Hersek’te ikinci yabancı dil olarak okutulmasına yönelik işbirliği protokolü imzalandı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı işbirliğine yönelik, “Bosna Hersek’te 6 kantonda ikinci yabancı dil olarak okutulan Türkçe’nin bütün kanton ve mümkün olduğunca bütün okullarda ikinci yabancı dil olarak seçilmesinin önü açılmış oluyor. İki ülke arasında kültür ve

İlk 100’de üç Türk

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS, ‘Dünya’nın 50 Yaş Altındaki En İyi Üniversiteleri’ni açıkladı. Listeye Türkiye’den de üç üniversite girdi. Bilkent Üniversitesi 51-60, Sabancı Üniversitesi 61-70 ve Koç Üniversitesi ise 71-80 sıra bandında yer aldı.

ABD üniversitelerinden ‘online’ diploma

Online eğitime burun kıvırmayın. Bu dünyada yükselen bir trend. Her yıl on binlerce öğrenci bu fırsatla üniversiteli oluyor. Eğer siz de online eğitimin nimetlerinden faydalanmak istiyorsanız, U.S News’in her yıl ABD’nin en iyi uzaktan eğitim sunan üniversitelerini sıraladığı listeye bir göz atın.

Engelli öğrencilerden fotoğraf sergisi

Avrupa Birliği (AB) Erasmus+ Projesi kapsamında Portekiz’de fotoğrafçılık eğitimi alan işitme engelli öğrencilerin eserlerinden oluşan “Fotoğrafın Dili” sergisi açıldı.

Fark yaratan öğretmen belli oldu

Isparta’ da bir anaokulunda öğretmen olarak görev yapan Özlem Kaya, ortaokuldayken öğretmeniyle yaşadığı hikâyeyi paylaşarak kendisinin de eğitimci olmasını sağladığı öğretmenini buldu. Duygulu anlar yaşayan Kaya’nın öğretmeni Mustafa Ayberk, “Öğrencilerime vermek istediğim tek şey sevgi” diye konuştu.

Türkiye en çok hangi yazarları arıyor?

Yandex, kullanıcıların arama motorunda en çok aradıkları yerli yazar ve şairler üzerine bir analiz yaptı. Hazırlanan listenin başında Yunus Emre birinci sırada kendine yer bulurken, ikinci Mehmet Akif Ersoy, üçüncü ise Nazım Hikmet oldu.

İki öğretmenden biri mobbinge uğruyor

Öğretmenler Günü nedeniyle yapılan anket çalışması, okullarda yaşanan psikolojik şiddetin boyutlarını ortaya koyuyor. Buna göre, her iki öğretmenden biri meslek hayatı boyunca mobbinge uğruyor.

DUS tercihleri için son tarih 30 Kasım

Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS) tercih işlemleri, 30 Kasım’da sona erecek. Adaylar, tercihlerini ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapacak.

Son 3 yılın en zor sınavı

TEMEL Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında düzenlenen birinci dönem ortak sınavları dün başladı. Öğrenciler ilk gün Türkçe, matematik ile din kültürü ve ahlak bilgisi sınavlarına girdi.

TEOG sınavında bir soru iptal edildi

Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG sistemi kapsamında yapılan ortak sınavlarda Fen ve Teknoloji dersinde yer alan bir sorunun iptal edildiğini bildirdi.

MEB Müsteşar Yardımcısı Çolakoğlu: Yetişkin eğitimi ikiye katlanacak

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından, yetişkinler için yeni bir proje başlatıldı. Amaç, yetişkinlerin hayat boyu öğrenmeye katılım oranlarını arttırmak, toplumda hayat boyu öğrenme kültürünün farkındalığını oluşturmak. MEB Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu proje ile ilgili, “Biz ekonomiye katkısı olmayan kişilere eğitim verip ekonomiye kazandırmak istiyoruz. Çok kısa süre içerisinde yetiş

Türkçe soruları zorlayıcıydı

Ortaokul 8’inci sınıfa giden 1 milyon 174 bin 427 öğrencinin iyi bir liseye girmek için yarıştığı TEOG maratonunun ilk günü bitti. Öğrenciler Türkçe, matematik ile din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde her testten 20’şer soru yanıtladı. Uzmanlar, ilk gün sınavında yer alan soruların genel olarak beklendiği gibi olduğunu söyleyerek, “Çalışan emeğinin karşılığını alacak” dedi.

TEOG’da ilk oturum başladı

Milli Eğitim Bakanlığınca 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen merkezi ortak sınavların ilk oturumu başladı.