EĞİTİM HABERLERİ

Ana Sayfa » HABERLER » EĞİTİM HABERLERİ

YGS baraj puanı yükseltildi

YÖK, ön lisans, açıköğretim ön lisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarına girişte kullanılan YGS baraj puanını 140’tan 150’ye çıkardı.

MEB’den "boykot" uyarısı

MEB, eğitim çağında bulunan öğrencilerin eğitim hakkını engelleyen kişilerin, kanıtlayıcı bilgi ve belgelerle bakanlığa bildirilmesini istedi.

ÖYP araştırma görevlisi kadro ilanları ne zaman açıklanacak?

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, alan sınavı yapılan Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) araştırma görevlisi kadroları dışında, merkezi yerleştirme ile yapılacak ÖYP araştırma görevlisi kadro ilanlarını 30 Aralık 2015 Çarşamba günü ilan edeceklerini belirtti.

Sosyal medyada "bilinçli kontrol" önerisi

Doç. Dr. Levent Eraslan, sosyal medya kültürünün gelişim göstermediği ve bireylerde otokontrol yapısının gelişmediği ülkelerde, gençlere eğitim verilmesi gerektiğini bildirdi.

Bu yıl YGS ve LYS için lise öğretmenlerinden de soru alıyoruz

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, sınav güvenliğinin tam olduğu ve ÖSYM’ye güvenin azalmadığı düşüncesinde. Bu yıl lise öğretmenlerinden de soru alındığını ve bu öğretmenlerin konuyu çevresine söylediği zaman komisyondan çıkarılacağını açıklayan Prof. Dr. Demir, yaklaşık 2 milyon adayın gireceği YGS ve LYS öncesi konuştu:

Bakan Avcı eğitimde yenilikçilik ödüllerini verdi

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 3’ncü Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri törenine katılarak dereceye giren proje sahiplerine ödüllerini verdi. Avcı, “Bu programı gerçekleştirirken amacımız da herhangi bir yerde yapılan iyi bir uygulamanın örnek olması ve diğer illerde, diğer okullarda da uygulanması” dedi.

Bakan Avcı’dan ODTÜ açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ODTÜ yerleşkesinde "mescit" tartışmaları üzerinden yaşanan gerginliğe ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Eğitimde 2015 restorasyon yılı oldu

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA), hazırladığı analizde, 2015’in milli eğitimde reformlar yerine mevcut politika ve uygulamalarda değişikliklere gidilen bir ‘restorasyon yılı’ olduğu belirtildi.

Unvan değişikliği sınavında 1 soru iptal

Görevde Yükselme Merkezi Yazılı Sınavı Sorularına ve Unvan Değişikliği Merkezi Yazılı Sınavı’na ve sınav sonuçlarına yapılan itirazlar değerlendirildi. Görevde Yükselme Merkezi Yazılı Sınavı Soruları ile ilgili itirazların yerinde olmadığı sonucuna varıldı. Unvan Değişikliği Merkezi Yazılı Sınavı’na ve sınav sonuçlarına yapılan itirazlar sonucu 3 sorunun cevap şıklarında değişiklik yapıldı, bir soru da iptal edildi.

Hafızanızı kurtarmak için birkaç ipucu

Evden çıkarken anahtarı unutmak, ders saatini karıştırmak, toplantıların akıldan çıkması; bunlarınhepsini ara sıra yapıyoruz. İnsanlık hali. Ancak ‘unutmak’ hayatınızda sürekli hale geliyorsa, beyninizde bir şeyler yolunda gitmiyor demektir. ABD’de en iyi tıp araştırma grupları arasında gösterilen Mayo Clinic, bizi zaman zaman yüzüstü bırakan hafızamıza güç katmak için uygulayabileceğimiz birkaç yol gösteriyor.

YÖK rektör adaylarını belirledi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 4 devlet üniversitesinde Cumhurbaşkanlığı’na iletilecek rektör adaylarını belirledi. Ayrıca devlet üniversitelerinde 23 fakülteye dekan ataması yapıldı.