EĞİTİM HABERLERİ

Ana Sayfa » HABERLER » EĞİTİM HABERLERİ

MEB E-okul karne notu sorgulama

Okulların sömestr yarıyıl tatili ve karneleri almak için az bir süre kaldı. E okul resmi sitesi öğrenciler ve veliler tarafından ziyaretçi akınına uğruyor.

Engelli öğretmen atamaları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı, daha önce 150 olarak açıklanan engelli öğretmen kontenjanına, il tercihinde bulunan 184 engelli öğretmenin tümünün atamasını gerçekleştirdi.

Cerrahpaşa’ya prefabrik İstanbul Tıp Sultangazi’ye

İstanbul Üniversitesi’nin tıp fakültelerini taşınma süreci bekliyor. Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar’ın da mezun olduğu İstanbul Tıp Fakültesi, Sultangazi’ye taşınabilir. Cerrahpaşa ise 40 milyona kurulacak prefabrik yapılarda eğitim vermeye hazırlanıyor.

Matematik ve feni eğlenceyle öğretmek için yeni proje

Çocuklara fen ve matematik becerisi kazandırmak için ‘Matematik Fen Eğlenerek Öğren’ projesi başlatıldı. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile Garanti Bankası’nın birlikte yürüttüğü ve 37 ildeki TEGV etkinlik noktalarında uygulanacak programla, 3.5 yılda yaklaşık 100 bin çocuğa ulaşılması planlanıyor.

Maliye Bakanlığı 25 uzman yardımcısı alacak

Maliye Bakanlığı merkez teşkilatında yer alan başkanlık, genel müdürlük ve müstakil daire başkanlıklarında çalıştırılmak üzere sınavla 25 maliye uzman yardımcısı alınacak.

Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için 6 önlem

Kışın gelmesi ile birlikte çocuklarda nezle, grip sezonu da açıldı. Bu salgınların yayılmasının nedenlerinden biri de kalabalık okul ortamları. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu, “Çocuğunuza doktor tavsiyesi olmadan asla antibiyotik vermeyin” diye aileleri uyardı. Bu hastalıkları ve alınabilecek önlemleri anlattı.

Zamanı az anneye mutlu çocuk için ipuçları

Uzman Psikolog Fatma Torun Reid çalışan annelere, “Çocuğunuza az zaman ayırdığınızı düşünerek kendinizi kötü hissetmeyin. Onlarla kaliteli zaman geçirmeye çalışın. Unutmayın, her şeyi mükemmel yapmak zorunda değilsiniz” önerilerinde bulunuyor.

ODTÜ ve İstanbul Üniversitesi ilk 500’de

"Dünyanın en iyi 2 bin üniversitesi" sıralamasına ODTÜ ve İstanbul Üniversitesi ilk 500’den girdi. Sıralamada ilk 2 bin üniversite arasında 76 Türk üniversitesi yer aldı.

Aday öğretmenler il tercihi yapacaklar

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Ali Yılmaz, bu yıl yeni atanan öğretmenlerden mesleğe hazırlık eğitimi için il tercihi isteyeceklerini belirtti.

Zaman yetmiyor dememek için birkaç ipucu

Sınava giren öğrencilerin en büyük şikayetlerinden biri, zamanı yetiştirememek. Oysa bu sorunu çözmek elinizde. Bunun için çalışmalara şimdiden başlamanız gerekiyor. Etkili zaman yönetimi, sizi hayatınızın her alanında başarıya götürebilir. İşte bu beceriyi kazanmak için yapabilecekleriniz.

MEB’den ’telafi eğitimi’ açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığından, çeşitli sebeplerle yapılamayan eğitim öğretim faaliyetlerinin telafisi için gerekli tedbirlerin alınarak eksikliklerin giderileceği bildirildi.

Bakan Nabi Avcı: Aziz Sancar pek çok ezberi yerle bir etti

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Nobel kimya ödülüne layık görülen Prof. Dr. Aziz Sancar’ın, yaptığı bütün açıklamalarıyla evrensel bir ödüle değer görülürken, yerli ve milli olunabileceğini de gösterdiğini söyledi. Sancar’ın başarısını, "Türkiye’de aldığı eğitime borçlu olduğu" sözleriyle açıklamasının çarpıcı olduğunu vurgulayan Avcı,"Zannediyorum eğitimimize ilişkin dile getirilen pek çok ezberi, bu açıklama yerle bir etti” diye kon

Öğretmenler Şırnak’tan sonra seminer için de yolda

Cizre ve Silopi’de pazar günü telefonlarına mesaj göndererek 3 bin 800 öğretmeni ‘hizmetiçi eğitim’ seminer programına alan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Cizre’den ayrılan öğretmenlerin eğitimi için 14 ilde 16 merkez belirledi. İlçeden ayrılan öğretmenler memleketlerinde belirlenen eğitim merkezi olmaması durumunda, kendilerine en yakın ildeki merkezde dün başlayan eğitimlere katıldı. Silopi’den ayrılan öğretmenlerin eğitim görecekleri merkezler ise

Öğrencilere ikinci dönem TEOG uyarısı: Şimdiden çalışmaya başlayın

Birinci dönem TEOG ortak sınavlarını geride bırakan öğrencileri uyaran uzmanlar, “Bu yıl TEOG sınavları daha zor sorulardan oluşuyordu. Liselere girişte iki dönem sınavlarının ortalaması alınacağı için, ikinci dönem sınavlarına şimdiden çalışmaya başlamanız gerekiyor” dedi.