EĞİTİM HABERLERİ

Ana Sayfa » HABERLER » EĞİTİM HABERLERİ

Akademisyenlerin en önemli sorunu mobbing

Öğretim Elemanları Sendikası (ÖGESEN) tarafından akademisyenlerle yapılan ankette yaşadıkları en büyük problemin yüzde 50 ile mobbing olduğu belirlendi. Öğretim elemanlarının yüzde 80’i mobbingi en önemli üç sorun arasında görüyor. Bunu oy kullanma hakkı ve eş durumu tayinleri takip ediyor.

Funda Kocabıyık: Okula devamsızlık alışkanlık yapıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, "Araştırmalar, devamsızlığın birçok nedene bağlı kazanılmış bir alışkanlık olduğunu gösteriyor. Bir kere devamsızlık yapmaya başlayan çocuk, daha sonra bunu alışkanlık haline getiriyor ve eğitim hayatından kopuyor" dedi.

OECD: Göçmen çocukların eğitime katılım oranı düşük

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), üye ülkelerde 15 yaş grubu öğrencilerin yüzde 12’sinin göçmen kökenli olduğunu bildirdi. Ayrıca bu yaş grubundaki göçmen çocukların, diğer çocuklara oranla ana okul eğitimine katılımının yüzde 20 düşük olduğu belirtildi.

MEB’den okul yöneticiliği açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, rehberlik alan öğretmenlerinin yönetici olarak görevlendirilmesi ile ilgili açıklama yaptı. Aydoğdu, Twitter üzerinden yayınladığı mesajında, “ Rehbirlik alan öğretmenleri, öğretmen olarak atanabildikleri her eğitim kurumuna yönetici olarak görevlendirilebilecekler” dedi.

Akademide Etik tartışıldı

İş Etiği Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde düzenlenen ilk sempozyumun konusu ‘Akademide Etik’ oldu. Sempozyumun amacı ise lisansüstü öğrenciler ve genç akademisyenler için farkındalık yaratmak.

Artuklu Üniversitesi’ne Oxford Socrates Ödülü

NOBEL Kimya Ödülü’nü alarak memleketi Mardin’e büyük bir sevinç yaşatan Prof. Dr. Aziz Sancar’dan sonra, kentteki Artuklu Üniversitesi’ne Oxford Socrates ödülü verildi. Ödül Komitesi, Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’ya da ‘Yılın En İyi Rektörü’ ödülünü vermeyi uygun gördü.

Engelli öğrencilere evde eğitim

Kayseri Milli Eğitim Müdürlüğü ‘Eğitim için engel kalmasın’ projesiyle, ağır düzeyde engelli öğrencilere evlerinde özel eğitim dersleri vermeye başladı.

Öğretmenler prematüre konusunda bilgilendirildi

Uzmanlık alanları çocuk, genç ve yetişkin psikiyatrisi olan Prof. Dr. Yankı Yazgan, ‘Sınıfımda Prematüre Var’ konulu seminerle eğitimcilere ve eğitimci adaylarına seslendi. Seminerde prematüre ebeveyninin ruh sağlığını korumaya yönelik programların gerekliliğine değinildi.

Nobelli Prof. Dr. Aziz Sancar Türk öğrenci ile buluştu

Nobel Kimya Ödülü’nün sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar, Stockholm Nobel Müzesi’nde Fizikte Nobel Ödülüne İlk Adım Yarışması’nda onur ödülü alan Onat Yapıcı ile bir araya geldi. Prof. Aziz Sancar öğrenciye önemli bir konu belirleyip bunun üzerinde çalışması tavsiyesinde bulundu.

Cizre ve Silopi’de öğretmenlere SMS’li çağrı

Şırnak’ın Cizre ile Silopi ilçelerinde öğretmenlere SMS ile ’hizmet içi eğitime’ alındıkları mesajı gelince, çok sayıda öğretmen ilçeleri terk etmeye başladı. Cizre’de otogarda yoğunluk nedeniyle araç bulamayan öğretmenler, yanlarındaki bavullarla 5 kilometre yürüyerek İpek Yolu’na çıkıp bulabildikleri araçlara bindi.

TEOG mazeret sınavlarında ilk oturum sona erdi

TEOG sistemi kapsamındaki ortak sınavlara katılamayan öğrenciler, mazeret sınavlarının ilk gününde Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin sınavlarına girdi.

Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü EBA’da

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile Ahmet Yesevi Üniversitesi arasında imzalanan protokolle "Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü"nün EBA’da yayınlanacağını açıkladı.

6 alanda dünyanın en iyileri

Times Higher Education’ın alan bazında en iyi üniversiteler sıralamasında ABD ve İngiltere kimseye yer bırakmıyor.

MEB Müsteşarı Tekin: Amacımız el yazısının devam etmesi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, son yıllarda bütün özel okulları, devlet okullarından ayırmayan bir politika güttüklerini söyledi. Tekin ayrıca, tartışılan el yazısı konusuna da değinerek, “Bizim hedefimiz, bu sorundan kaynaklanan eksiklikleri giderip, çocukların el yazısıyla devam etmesi” dedi.