EĞİTİM HABERLERİ

Ana Sayfa » HABERLER » EĞİTİM HABERLERİ

Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü EBA’da

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile Ahmet Yesevi Üniversitesi arasında imzalanan protokolle "Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü"nün EBA’da yayınlanacağını açıkladı.

YÖK, ’yabancı dil yeterlikleri’ askıya çıkardı

Yükseköğretim Kurulu, eğitim-öğretimin niteliğini yükseltecek faaliyetler çerçevesinde “yabancı dil yeterlikleri”ne ilişkin bir çalışma başlattı. Bu kapsamda yapılması düşünülen proje, akademik camianın fikrinin alınması için YÖK’ün sitesinde yayınlandı. İlgilenenler, 21 Aralık’a kadar görüş bildirebilecek.

Hafta sonu TEOG mazeret sınavları var

Kasım ayında Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında ortaokul 8’inci sınıf öğrencileri için düzenlenen ortak sınavlara katılamayan öğrenciler hafta sonu mazeret sınavlarına girecek.

AÖF sınav giriş yerleri açıklandı

12-13 Aralık’ta yapılacak olan Açıköğretim Fakültesi (AÖF) sınav giriş yerleri açıklandı. AÖF sınavına gireceğiniz yeri resmi internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Arkadaş seçiminde çocuğunuza güvenin

Çocukların arkadaşlarıyla olan ilişkileri okul öncesi dönemde anne-babalar tarafından kontrol edilebiliyor. Ancak büyüdükçe sosyal çevreleri genişlemeye başlıyor. Okul ortamıyla birlikte artan akran sayısı, problemleri de beraberinde getirebiliyor.

Üniversitelere yeni bölüm kriteri

YÖK eylül ayında aldığı kararla vakıf ve devlet üniversitelerinde bölüm açılabilmesine yeni kriterler getirdi. Buna göre üniversitelerde yeni bir program açılabilmesi için doluluk oranının Türkiye genelinde başvurulan yıl için en az yüzde 85 olması gerekecek.

İlkokula da kurs talebi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, geçen yıldan itibaren ortaokul ve liselerde başlattığı destekleme ve yetiştirme kurslarının ilkokulda da açılması istendi. Gerekçesi ise, ortaokul ve liselerde sınav odaklı çalışmaya başlamadan önce öğrencilere sorun çözme, ileşitim kurma, karar alma gibi sorumluluk ve becerilerin kazandırılması olarak gösterildi.

YÖK tarihinde bir ilk gerçekleşti

YÖK tarafından, "tarihinde ilk kez" uluslararası sıralandırma sistemleri, 9 üniversite rektörünün de katılımı ile değerlendirildi.

40 akademisyen "sosyal ve duygusal öğrenme"yi tartıştı

Alanlarında uzman 40 akademisyen ‘Türkiye Özel Okullar Derneği Sosyal ve Duygusal Öğrenme Sempozyumu’nda bir araya geldi. Sempozyumda son zamanlarda ülkede ve dünyada yaşanan üzücü olayların eğitimcilere sorumluluklarınızı bir kez daha hatırlattığı, hoşgörü sahibi, empati yapabilen, etik değerleri gelişmiş, iyi ilişkiler kurabilen, doğru kararlar alabilen bireyler yetiştirmenin ne kadar önemli olduğu vurgulandı.

Mühendislik "prestijli" bir kariyer mi?

Kraliçe Elizabeth Mühendislik Ödülleri Vakfı’nın 10 ülkede, 10 bin kişiyle anket yaparak hazırladığı ‘Geleceği Yarat’ raporuna göre, Türkiye’de mühendisliği prestijli bir kariyer olarak görenlerin oranı yüzde 34. Türkiye bu oranla 10 ülke arasında 4’üncü sırada yer aldı. Mühendislerin küçümsendiğini söyleyenlerin oranı ise Türkiye’de yüzde 72 oldu.

Engelli öğretmen alımı kriterleri açıklandı

2014 yılında yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) puanı üstünlüğüne göre 150 engelli öğretmen alacak Milli Eğitim Bakanlığı, bu adaylarda aranacak kriterleri açıkladı. Başvurular ise 7-11 Aralık tarihleri arasında.

Üniversite öğrencileri okul terkini önleyecek

Akademisyenler, üniversite öğrencileri, öğretmenler el ele vererek okulu terk etme riski taşıyan öğrenciler için çalışacak. Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOYAÇ), Maltepe Kaymakamlığı işbirliği ile ‘Liseden Üniversiteye Gençler Birlikte’ projesini başlattı.

Engelsiz Eğitim Programı

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı,engelli öğrencilerin ihtiyaçlarına göre tasarlanan ve özel ekipmanlarla donatılan teknoloji ve mesleki eğitim sınıflarının Sarıyer Veysel Vardal Görme Engelliler İlkokul ve Ortaokulu´nda gerçekleştirilen açılış törenine katıldı.

5 gün doktor 1 gün öğretmen

Dr. Enes Başak, Şırnak’ın Verimli köyünde aile hekimi. Pazar günleri ise doktorluğu bir kenara bırakıyor ve lisesi olmayan köyde öğrencileri üniversiteye hazırlıyor.