EĞİTİM HABERLERİ

Ana Sayfa » HABERLER » EĞİTİM HABERLERİ

Uzaktan eğitimle diploma

Dış ticaret ve lojistik sektöründe çalışan, ancak bu disiplinlerde eğitim alma fırsatı olmamış kişiler için öneri ‘uzaktan eğitim fırsatı’.

Üniversiteden formasyon müjdesi

Uludağ Üniversitesi, Yeni Akademik Yıl itibariyle mezuniyet aşamasında olan veya mezun olan öğrencilere yönelik Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı açma kararı aldı. Uludağ Üniversitesi Senatosu tarafından oy birliği ile alınan formasyon eğitimi kararı için kontenjan 2 bin 500 olarak belirlendi.

Rusya krizi eğitimi de vurdu Rusya krizi eğitimi de vurdu

Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın Türkiye’deki 1200 Rus öğrenciyi geri çağırmasının ardından, iki ülke arasındaki eğitim işbirliği zora girdi. Gazi Üniversitesi’ndeki yedi Rus uyruklu öğrenci elçilikten yollanan yazı üzerine ülkelerine geri döndü. Bazı anlaşma ve protokoller de Rus üniversiteleri tarafından iptal edildi.

Bakan Avcı: Eğitimi zamanın ruhuna göre güncellemeliyiz

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bugünkü eğitim modelinin, okul binalarının özelliklerinden sınıfta oturma düzenlerine kadar 19’uncu yüzyılda şekillenmiş bir anlayışın ürünü olduğuna dikkat çekerek, "Sanayi devriminin oluşturduğu insan gücü ihtiyacını gidermek, fabrikalara eleman temin etmek üzere örgütlenmiş bir eğitim modelinin aynı anlayışla bugün de yoluna devam etmesi artık çok zor" dedi. Avcı, eğitimin geleneksel birikimini ve yöntemleri muhafaza

TEOG’daki üç sorunun iptali için dava açıldı

1 milyon 170 bin 582, 8’inci sınıf öğrencisinin girdiği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ortak sınavındaki üç soru dava konusu oldu. Fen ve teknoloji testinin A kitapçığındaki 9’uncu, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük testinin yine aynı kitapçıktaki 9’uncu ve Türkçe testinin A kitapçığındaki 4’üncü soruya iptal talebiyle dava açıldı.

15 Tatil (Sömestr) ne zaman?

Bu yıl 28 Eylül 2015 tarihinde başlayan eğitim öğretimde 22 Ocak 2016 Cuma günü son ders saati ile birlikte 15 tatil başlayacak.

2015-YDUS giriş belgeleri hazır

13 Aralık’ta yapılacak Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’na (2015-YDUS) giriş belgeleri ÖSYM’nin internet adresinden edinilebiliyor.

Öğrenciler ’engelli’ olmayı yaşayarak öğrendi

Konya’da, Milli Eğitim Müdürlüğünce 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yürütülen proje kapsamında düzenlenen çeşitli etkinliklerle öğrencilere, engelliler konusunda farkındalık kazandırılmaya çalışıldı.

’Sanata Engel Yok’ sergisi açıldı

Özel eğitimli çocukların eserlerinin sergilendiği “Sanata Engel Yok” sergisi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde açıldı. Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde gösterilen sergi, 11 Aralık’a kadar gezilebilecek.

TEOG’da görme engelliler için hazırlanan bir soru iptal edildi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında merkezi ortak sınavlarda görme engelli öğrenciler için hazırlanan kitapçıktaki fen ve teknoloji dersine ait bir sorunun iptal edildiğini bildirdi. Soru, tüm görme engelli öğrenciler tarafından doğru cevaplandırılmış olarak kabul edilecek.

Liseliler, elektronik değerlendirme sınavından geçti

MEB’in, destekleme ve yetiştirme kurslarına devam 12’nci sınıf öğrencilerinin kazanım durumlarını görebilmeleri amacıyla başlattığı elektronik değerlendirme sınavının ilki Antalya’da gerçekleştirildi.

Okuma alışkanlığı sınavda da kazandırır

Sınavlarla ilgili öğrencilerin en çok şikayet ettiği konulardan biri, zaman yetersizliği. Oysa onunla baş etmenin yolları var. Okuma alışkanlığı da bunlardan biri.Araştırmalar gösteriyor ki, bu alışkanlık doğru ve hızlı anlamayı sağlaması bir yana, soru çözme hızını artırıyor. Hafızayı güçlendiriyor. Eğitimde başarıyı yüzde 35 artırdığını gösteren araştırmalar da bulunuyor.

Olimpiyatçılara YÖK’ten müjdeli haber

Yüseköğretim Kurulu (YÖK), bilim olimpiyatlarına katılan öğrencilere üniversiteye girişte verilen ek katsayının yeniden uygulanması için çalışma başlatıyor. Haberi YÖK Başkanı Saraç, sosyal medya hesabından duyurdu.

MEB’in ilk eğitim teknolojileri zirvesi 5 Aralık’ta

FATİH Projesi ile dünyadaki en büyük eğitim teknolojileri hareketini yürüten MEB, bu alanda çalışan Türkiye’den ve dünyadan öğretmenleri, akademisyenleri ve sektör temsilcilerini 5 Aralık’ta, Ankara’da Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nde buluşturacak.

YÖK’ten Rusya konusunda açıklama: Kararların yaralar açmasından endişe duyuyoruz

Türkiye ile Rusya arasında son günlerde yaşanan gerginlik eğitimi de vurdu. Rusya Eğitim Bakanlığı tarafından “Türkiye’deki eğitim kurumları ile işbirliği içinde olan 44 Rus yükseköğretim kurumunun büyük bölümünün ikili anlaşmaları tek taraflı olarak iptal ettikleri veya askıya aldıkları” şeklinde açıklama yapılmış. Ayrıca, akademik değişim programları çerçevesinde Türkiye’de bulunan Rus öğrencilerin geri çekileceği de belirtilmişti. Bu ko

MEB’den bahçe talimatı

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB), valiliklere gönderdiği yazıyla okul bahçelerinin öğrencilerin fiziksel ve sosyal gelişimlerini destekleyecek şekilde düzenlenmesini istedi.

Olimpiyatçılardan ek katsayı tepkisi

TÜBİTAK’ın yarışmalarında derece alanlara üniversiteye girişte verilen ek katsayı uygulaması kaldırıldı. Öğrenciler başlattıkları imza ve sosyal medya kampanyalarıyla karara karşı çıktı. Uluslararası olimpiyatlarda madalya alanların sınavsız geçiş hakkı ise devam ediyor.

İngilizce eğitimde 28 ülke içinde 25’inciyiz

Avrupa’da Yükseköğretimde İngilizce Programlar’ raporuna göre, Türk üniversitelerinde çok az program tamamıyla İngilizce olarak eğitim veriyor. Raporda, Türkiye yüzde 1.9’luk oranla 28 ülke içerisinde 25’inci sırada yer aldı. En yüksek oran ise yüzde 38 ile Danimarka’ya ait.