EZOP MASALLARI

Ana Sayfa » HİKAYE » EZOP MASALLARI

Aptal Mum - Ezop Masalları

Bir mum o kadar yağlı, o kadar şişkoymuş ki, kendini bir şey zannedermiş. Bir akşam herkesin içinde,” Ben; güneşten de, aydan da, yıldızlardan da hepsinin toplamından da daha çok ışık saçarım.” diye böbürlenmiş. Tam öyle derken rüzgar çıkmış. Mum püf diye sönüvermiş.

Balta İle Ağaçlar - Ezop Masalları

Bir oduncu, ormana gidip ağaçlara, “Baltama bir sap verin.” demiş. Büyük ağaçlar, oduncuya küçük bir ağacı gösterip “İstediğin sapı bu ağaçtan al.” demişler. Oduncu, küçük ağacı kesip baltasına bir sap yapmış. Sapı takar takmaz da büyük ağaçları tek tek kesmeye başlamış.Meşe, yanındaki sedire dönüp “Taviz vermekle her şeyimizi yitirdik.” demiş. “Komşumuzu feda etmeseydik, çağlar boyunca ayakta kalırdık.”

Değirmenci Oğlu ve Eşekleri - Ezop Masalları

Bir değirmenci ile oğlu, eşeklerini satmak için pazara götürüyormuş. Yolun başında, şehirden dönen kızlarla karşılaşmışlar. Kızlar pek keyifliymiş, kahkahalar atarak yürüyorlarmış. İçlerinden biri, “Şunlara bir baksanıza!” diye bağırmış. “İkisi de ahmak bunların. Eşeğe bineceklerine yürüyorlar.”

Eşek İle Çekirge - Ezop Masalları

Çekirge seslerini duyan bir eşek seslerden çok etkilenmiş. O da çekirgeler gibi şarkı söylemek istemiş. Gidip sormuş: “Ne yiyorsunuz da sesiniz böyle güzel çıkıyor?” “Kırağıdan başka bir şey yemiyoruz.” demiş çekirgeler.Eşek de o günden sonra ağzına kırağıdan başka bir şey koymamaya başlamış bir süre sonra da açlıktan ölmüş.

Hasta Geyik - Ezop Masalları

İhtiyarlayınca hastalanan bir geyik, bir korunun bitişiğindeki otlağa uzanmaya karar vermiş. “Yattığım yerde rahat otlarım.” diye düşünmüş. Hayatı boyunca iyi bir komşu olduğu için, tanıdığı hayvanlar onu ziyarete gelmiş. Her gelen birazcık otlamış. Bütün otları otlamışlar. Geyik de, ihtiyarlıktan, hastalıktan değil, dostlarının açgözlülüğü yüzünden can vermiş.

Kendini Beğenmiş Karga - Ezop Masalları

Kendini beğenmiş, mağrur karganın teki, diğer tavus kuşlarının döktüğü tüyleri bulup kendi tüyleri arasına eklemiş. Diğer kargalara burun kıvırıp bir tavus kuşu sürüsüne yaklaşmış. Tavus kuşları tanımışlar onu. Üstüne atlayıp, bir güzel gagalayıp tüylerini yolmuşlar, aralarından atmışlar.

Rüzgar İle Güneş - Ezop Masalları

Rüzgar ile güneş, hangisinin daha kuvvetli olduğu hususunda tartışmaya başlamışlar. Aralarında yarışma yapmayı kararlaştırmışlar. “Şu yürüyen yolcunun paltosunu kim daha önce çıkarttırabilirse, o daha kuvvetlidir.” demişler.

Tavşan İle Tazı - Ezop Masalları

Tazı, tavşanı kovalıyormuş. Ama tavşan daha hızlı koştuğu için kurtulmuş. Oradan geçen çoban, tazıyla dalga geçmiş. “Sende de hiç iş yokmuş. Baksana, sıska bir tavşanı bile elinden kaçırdın.” demiş. “Bir şeyi unutuyorsunama,” demiş tazı. “Yemek için kovalamak başka şey canını kurtarmak için kaçmak başka şey.”

Tek Gözlü Geyik - Ezop Masalları

Tek gözlü bir geyik, hep deniz kenarında otlarmış. Sağlam gözünü karaya çevirir, karadan gelebilecek avcıları kesermiş. Kör gözünü ise, denize çevirirmiş. Çünkü denizden bir tehlike gelmeyeceğini zannedermiş.

Yengeç İle Annesi - Ezop Masalları

Anne yengeç, yavrusuna, “Niçin öyle yan yan yürüyorsun ?” diye sormuş. “Doğru yürüsene!” demiş.“Anneciğim,” demiş yavru yengeç; “Nasıl doğru yüründüğünü bana göster de ben de senin gibi yürüyeyim!”

Tavşan İle Kaplumbağa

Tavşan ile Kaplumbağa inatlaşma sonucu koşu yarışı yapmaya karar verirler. Tavşan, kaplumbağa yavaş yürüyor diye oyalanarak yarışmış. Fakat kaplumbağa azimli ve sabırlı bir şekilde yarıştığı için yavaş olmasına rağmen kazanmıştır. İyi Seyirler.

Kartal İle Tilki

Bir gün kartal çocuklarına yiyecek götürmek için tilkinin yavrularından birini almış ve yuvasına götürmüş. Kartalın da evi yüksekte olduğu için anne tilki zarar vermez diye düşünmüş. Yavruyu yiyecekleri sırada tilki anne gelmiş ve çocuğunu geri vermesi için kartal anneye yalvarmış. Kartal, tilki anneyi dinlememiş ve bunun sonucunda da tilki anne yuvayı yakmış ve yavrusunu da kurtarmış. İyi Seyirler

Kurt İle Çobanlar

Kurt ile Çobanlar hikayesi çocukların gelişim dönemleri ve eğitim özellikleri dikkate alınarak titizlikle hazırlanmıştır. İyi Seyirler Ezop Masalları Hikaye Seti İçindekiler ;1- Balta ile Ağaçlar2- Değirmencioğlu ve Eşeği3- Demirci ile Köpeği4- Farecik ile Kurbağa5- Güneşin Evliliği6- Kaplumbağa ile Kartal7- Kartal ve Tilki8- Kurt ile Çobanlar9- Tavşan ile Kaplumba

Güneşin Evliliği

Güneşin Evliliği hikayesi çocukların gelişim dönemleri ve eğitim özellikleri dikkate alınarak titizlikle hazırlanmıştır. İyi Seyirler Ezop Masalları Hikaye Seti İçindekiler ;1- Balta ile Ağaçlar2- Değirmencioğlu ve Eşeği3- Demirci ile Köpeği4- Farecik ile Kurbağa5- Güneşin Evliliği6- Kaplumbağa ile Kartal7- Kartal ve Tilki8- Kurt ile Çobanlar9- Tavşan ile Kaplumba

Kaplumbağa İle Kartal

Kaplumbağa İle Kartal hikayesi çocukların gelişim dönemleri ve eğitim özellikleri dikkate alınarak titizlikle hazırlanmıştır. İyi Seyirler. Ezop Masalları Hikaye Seti İçindekiler ;1- Balta ile Ağaçlar2- Değirmencioğlu ve Eşeği3- Demirci ile Köpeği4- Farecik ile Kurbağa5- Güneşin Evliliği6- Kaplumbağa ile Kartal7- Kartal ve Tilki8- Kurt ile Çobanlar9- Tavşan ile Kaplumba

Farecik ile Kurbağa

Kurbağa sürekli farenin evine gider yemek yermiş. Bir gün fare de kurbağanın evine gitmek istemiş. Kurbağanın evi derenin öbür tarafındaymış. Kurbağa, fareyi dereden geçirirken aklına onu boğup tüm yiyeceklerini almak gelmiş. Kurbağa, fareyi derenin dibine çekerken bir atmaca farenin çığlıklarını duymuş ve bu ikisini yakalamış. Fare kurtulmuş fakat kurbağa atmacaya yem olmuş. İyi Seyirler.

Demirci İle Köpeği

Demirci ile Köpeği hikayesi çocukların gelişim dönemleri ve eğitim özellikleri dikkate alınarak titizlikle hazırlanmıştır. İyi Seyirler. Ezop Masalları Hikaye Seti İçindekiler ;1- Balta ile Ağaçlar2- Değirmencioğlu ve Eşeği3- Demirci ile Köpeği4- Farecik ile Kurbağa5- Güneşin Evliliği6- Kaplumbağa ile Kartal7- Kartal ve Tilki8- Kurt ile Çobanlar9- Tavşan ile Kaplumba

Asma İle Keçi

Asma İle Keçi hikayesi çocukların gelişim dönemleri ve eğitim özellikleri dikkate alınarak titizlikle hazırlanmıştır. İyi Seyirler. Ezop Masalları Hikaye Seti İçindekiler ;1- Balta ile Ağaçlar2- Değirmencioğlu ve Eşeği3- Demirci ile Köpeği4- Farecik ile Kurbağa5- Güneşin Evliliği6- Kaplumbağa ile Kartal7- Kartal ve Tilki8- Kurt ile Çobanlar9- Tavşan ile Kaplumba

Değirmenci Oğlu ve Eşekleri

Değirmenci Oğlu ve Eşekleri hikayesi çocukların gelişim dönemleri ve eğitim özellikleri dikkate alınarak titizlikle hazırlanmıştır. İyi Seyirler. Ezop Masalları Hikaye Seti İçindekiler ;1- Balta ile Ağaçlar2- Değirmencioğlu ve Eşeği3- Demirci ile Köpeği4- Farecik ile Kurbağa5- Güneşin Evliliği6- Kaplumbağa ile Kartal7- Kartal ve Tilki8- Kurt ile Çobanlar9- Tavşan ile Kaplumba

Balta İle Ağaçlar

Balta İle Ağaçlar hikayesi çocukların gelişim dönemleri ve eğitim özellikleri dikkate alınarak titizlikle hazırlanmıştır. İyi Seyirler. Ezop Masalları Hikaye Seti İçindekiler ;1- Balta ile Ağaçlar2- Değirmencioğlu ve Eşeği3- Demirci ile Köpeği4- Farecik ile Kurbağa5- Güneşin Evliliği6- Kaplumbağa ile Kartal7- Kartal ve Tilki8- Kurt ile Çobanlar9- Tavşan ile Kaplumba