Kralın Giysileri - Andersen Masallari

Ana Sayfa » BLOG » EĞİTİM » Kralın Giysileri - Andersen Masallari

Zamanın birinde kendini beğenmiş bir kral varmış. Hayattaki tek hobisi, şık elbiseler giymekmiş.
Saat başı bir elbise değiştirir ve her birini halkına göstermeye bayılırmış. Kralın bu gösteriş düşkünlüğü ülkesinde hatta dış ülkelerde bile bilinmekteymiş. Kralın bu zaafını öğrenen iki hilekâr, bundan faydalanmaya karar vermiş. Sarayın kapısına gelip kendilerini tanıtmışlar.


“Biz, çok tecrübeli iki terziyiz. Kendimize has bir kumaş dokuma metodumuz var. Bu kumaş öyle hafif ve incedir ki, sadece onu takdir edemeyecek kadar aptal olanlara görünmez,” demişler muhafıza.
Baş vezir de bu inanılmaz haberi krala yetiştirmiş. Konuyu çok merak eden kral, iki hilekârı görmek istemiş.

“Majesteleri, kumaşımız görünmezliğinin ötesinde, renk ve şekil olarak özellikle sizin için dokunacak.” demiş kurnaz terziler. Kral, derhâl işe başlamaları için adamlara bir kese altın vermiş.
Terziler, bir dokuma tezgâhı ile kaliteli ipekten ve altından bolca iplik istemişler ve dokumaya başlamış süsü vermişler.

Kral, bir kaç gün sonra başvezirini çağırmış ve “Git, bir bak bakalım. İşler nasıl gidiyor,” diye emretmiş.


Başveziri karşılayan dolandırıcılar. “Bitirmek üzereyiz,” demişler ve: “Şu renklere bakın, şu yumuşaklığa bir dokunun!” diye devam etmişler. Yaşlı adam tezgâhın üzerine doğru eğilmiş ve kendi kendine “Ben birşey göremiyorum. Ben bir aptalım!” diye söylenmiş. Sonra da “Ne eşsiz kumaş! Mutlaka krala söyleyeceğim.” demiş.


Çok zaman geçmeden, ölçü almak için kralın yanına çıkmışlar. Ellerinde kumaş varmış gibi göstererek, “İşte majesteleri, özel kumaşımız bu.
Ne düşünüyorsunuz?” demişler.


Kral bir şey görmeyince paniğe kapılmış. Aptal olduğunu düşünmüş. Anlamasınlar diye kumaşın çok güzel olduğunu söylemiş. İki dolandırıcı kralın ölçülerini almışlar. Sonra
da işe koyulmuşlar.


Havayı makasla kesiyorlar, aslında olmayan parçaları birbirine tutuşturuyorlar. Prova için krala dönerek “Üstünüzdekileri çıkarmanız gerek!” demişler. Görünmez elbiseyi, krala giydirmişler. Hiç kimse, bir şey görmüyormuş. Ama bir şey de söyleyemiyorlarmış. Herkes “Çok güzel bir elbise!” diyormuş.

Başvezir krala, halkının onu yeni kıyafetiyle görmek istediğini söylemiş. Kral, önce halkın önüne çıkmak istememiş ama sonra kendi kendine sadece aptallar görmeyecek nasıl olsa diye düşünmüş.


Bütün halk, meydanda toplanmış. Herkes, kralı daha iyi görebilmek, komşularının ne kadar aptal olduğunu anlamak için oraya gelmiş.
Kral geçerken kalabalıktan büyük hayranlık sesleri yükseliyormuş. Kimse kendine aptallığı yakıştıramıyormuş. Belli etmemek için iltifatlar yağdırıyorlarmış.

Bu arada bir çocuk arabaya yaklaşarak,
“Aaa! Kral çıplak!” diye bağırmış. Bunun üzerine kalabalıkta bir homurdanma yükselmiş. Herkes “Kral çıplak!” diye bağırıyormuş. Kral da gerçeği anlamış ve çok utanmış. Ama herkes kendini aptal zannetsin diye hiç istifini bozmadan sarayına kaçmış. Dolandırıcı terziler de altınları alıp güle oynaya ülkeyi terk etmişler...

Bu Masalın Videosunu İzlemek İçin Tıklayın!!

Atlas Yayıncılık

Diğer Başlıklar

Yorumlar

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanları doldurunuz.