Olimpiyatçılardan ek katsayı tepkisi

Ana Sayfa » HABERLER » EĞİTİM HABERLERİ » Olimpiyatçılardan ek katsayı tepkisi


YÖK’ün, Ulusal ve Uluslararası Bilim Olimpiyatları’nda madalya kazananlara üniversite sınavında verilen ek katsayıyı kaldırması öğrencilerin tepkisine neden oldu. Öğrenciler, Change. org’da ‘Bilime Destek Kesilmesin- Bilim Olimpiyatlarındaki Teşvik Ödülü (Ek Puan) Kaldırılmasın’ başlığıyla imza kampanyası başlattı. Kampanyaya dün öğlene kadar 1.586 kişi destek verdi. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), lise (son sınıflar hariç) ve ortaokulların 8’inci sınıfına devam eden öğrencileri temel bilimlerde çalışmalar yapmaya özendirmek amacıyla matematik, bilgisayar, fizik, kimya ve biyoloji dallarında ulusal bilim olimpiyatları düzenliyor. Ayrıca uluslararası yarışmalara katılacak öğrencileri belirlemek için de sınav yapıyor. Yarışmalarda madalya kazanan ve uluslararası olimpiyatlara katılıp derece alamayan öğrenciler, girecekleri ilk üniversite sınavlarında bir kereye özgü ek katsayı alabiliyordu. YÖK’ün aldığı kararla bu uygulama kaldırıldı. Uluslararası olimpiyatlarda madalya alanlara sağlanan sınavsız yerleşme hakkı ise devam ediyor.
 
KANUNİ DAYANAĞI YOK
 
YÖK’ten edinilen bilgiye göre, TÜBİTAK tarafından tespit edilen ulusal ve uluslararası bilimsel yarışmalarda ödül kazanan öğrencilerin ÖSYS yerleştirmelerinde aldıkları derecelere göre uygulanan ortaöğretim başarı puanına katsayı uygulaması, 13 Ekim’deki YÖK Genel Kurulu’nda incelendi ve kanuni dayanağı olmadığı için kaldırıldı. Karar, 2016 ÖSYS yerleştirmelerinde uygulanacak.
 
YÖK Başkanı Saraç’a seslendiler
 
YÖK Başkanı Saraç’a seslendiler YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın muhatap alındığı imza kampanyasında, “12’nci sınıf öğrencisinin yaz tatilinden itibaren YGS/LYS’ye hazırlanmak için vakti varken, olimpiyat öğrencisi ağustos-eylül gibi yaz kampına gitmeli, aralıkta ikinci aşama sınavına çalışmalı, başarılı olursa kış kampına katılmalı, takım seçme sınavları için hazırlanmalı. Bu süreçte üniversite için çalışması söz konusu değil. Bunların kaldırılması, olimpiyatlarla ilgilenenlerin sayısını minimuma indirecek ve uluslararası alanda Türkiye’nin aşağı düşmesine sebep olacak. Ek katsayılara dokunulmamasını istiyoruz” denildi.
 
TEOG için ek puan çalışması
 
MILLI Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin de mayısta yaptığı açıklamada, TEOG sistemi kapsamında sosyal, sanatsal ve sportif etkinliklere katılan öğrencilere liselere girişte, TÜBİTAK yarışmalarında derece alanlara tanınan ek puana benzer bir çalışma için hazırlık yapıldığını açıklamıştı. Bakanlık bu kapsamda öğrencilerin, sportif ve sanatsal yeteneklerini geliştirebilecekleri liselerin sayısını artırmayı planlıyor.
 
 
Diğer Başlıklar

Yorumlar

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanları doldurunuz.