Pamuk Prensen - Andersen Masalları

Ana Sayfa » BLOG » EĞİTİM » Pamuk Prensen - Andersen Masalları
Çok eski zamanlarda, bir ülkenin çok güzel ve yumuşak kalpli bir kraliçesi varmış. Bir gün, güzel kraliçenin, pamuk gibi beyaz teni, kömür gibi siyah saçları, kiraz gibi kırmızı dudakları olan bir kızı olmuş.

Kral ile kraliçe, büyük Prenses’e, “Pamuk Prenses” adını vermiş. Ancak saadetleri uzun sürmemiş. Güzel kraliçe bir süre sonra ölüvermiş.

Kral, yeniden evlenmiş. Yeni kraliçenin yüzü çok güzel ama karakteri hiç güzel değilmiş. Kötü kalpli ve kıskanç biriymiş. Kendinden daha güzel birisine dayanamazmış. Her gün sihirli aynasının karşısına geçip:

“Ayna ayna, canım ayna, benden güzel var mı bu dünyada?” diye sorarmış.

Ayna, bu soruya her seferinde:

“Bu dünyada sizden daha güzeli yok kraliçem,”
diye cevap verirmiş.
Vakit böyle geçip giderken Pamuk Prenses de büyüyor, büyüdükçe güzelleşiyormuş.

Kraliçe yine aynasına: “Dünyanın en güzeli kim?” diye sormuş.

Ayna: “Güzel kraliçem, siz güzelsiniz ama dünyanın en güzeli Pamuk Prenses.” demiş.

Bunu duyunca kraliçenin, dünyası kararmış. Pamuk Prensesi öldürtmeye karar vermiş. Sarayın avcıbaşını çağırtıp: “Pamuk Prenses’i ormana götürüp öldüreceksin. Kalbini de söküp bana getireceksin.” diye emretmiş.

Pamuk Prenses’i ormana götüren avcıbaşı onu öldürmeye kıyamamış. Oradan uzaklaşmasını söyleyip serbest bırakmış. Kendisi de bir ceylan vurup yüreğini çıkarmış. Saraya dönünce yüreği kraliçeye vermiş.

Pamuk Prenses, akşama kadar ormanda dolaşmış. Yatacak bir yer bulmak ümidiyle ormanın içlerine doğru yürümüş. Epeyce gittikten sonra karşısına küçücük bir kulübe çıkmış. Sevinçle koşmuş, kapıyı vurmuş, seslenmiş.

Yanıt veren olmayınca içeri girmiş. Gördüklerine çok şaşırmış. Ortada küçücük yedi tane sandalye varmış.
Masanın üzerindeki yedi ufacık tabakta yemek varmış.
Yedi tabaktan da azar azar yiyip karnını doyurmuş, küçük karyolalara uzanıp bir güzel uyumuş.

Burası, maden ocağında çalışan yedi cücelerin eviymiş.
Akşam olunca, cüceler, yorgun argın eve dönmüş. Yataklarında uyuyan Pamuk Prenses’i görünce şaşırmışlar. O sırada gözlerini açan Pamuk Prenses, karşısında cüceleri görmüş. Onlara başından geçenleri anlatmış.

Cüceler de ona, ev işlerini yaparsa o evde kalabileceğini söylemiş. Yedi cüceler maden ocağına gidince, Pamuk Prenses temizlik yapıyor, yemek pişiriyor, onların dönmesini bekliyormuş.

Öte yandan kraliçe, Pamuk Prenses’ten kurtulduğunu sandığı için kendinden çok eminmiş. Bir gün aynanın karşısına geçip sormuş.
Ayna:
“Güzel kraliçem, siz güzelsiniz ama ormanda, yedi cücelerle birlikte yaşayan Pamuk Prenses, dünyanın en güzeli,” demiş.
Kraliçe, derhâl avcıbaşını çağırtmış. Emrini uygulamadığı için öldürtmüş. Pamuk Prenses’i de kendisi öldürmeye karar vermiş.

Satıcı kılığına girerek ormanın yolunu tutmuş. Yedi cücelerin kulübesine varınca Pamuk Prenses’e, sattığı şeyleri göstermiş. Elindeki tarağın, Pamuk Prenses, sihirli tarağı eline alır almaz hastalanmış. Onu yatağa taşırken tarak yere düşmüş, Prenses sağlığına kavuşmuş.
Kraliçe, aynasından Pamuk Prenses’in halâ yaşadığını öğrenmiş.

Bu sefer zehirli bir elma hazırlayıp köylü bir kadın kılığına cücelerin yaşadığı eve gitmiş, Pamuk Prenses’e, sepetinden çıkardığı kıpkırmızı elmayı uzatmış. Elmadan bir lokma ısıran Pamuk Prenses olduğu yere yığılmış.

Cüceler döndüklerinde onu ölü gibi bulmuşlar. Ne yaptılarsa da fayda etmemiş. Çaresizlik içinde camdan bir tabut yapmışlar, tabutu kayaların üstüne koyup başucunda beklemeye başlamışlar.

O sırada oradan geçen bir prens, cam tabutun içindeki güzel kızı görünce çok beğenmiş ve onu, cücelerden istemiş. Cüceler de kabul edip vermiş.
Prensin adamları tabutu taşırken birinin ayağı ağaç köküne takılmış. Bu sarsıntı sonucu Prenses’in tamamıyla yutmadığı zehirli elma parçası ağzından çıkmış. Pamuk Prenses biraz sonra gözlerini açmış:

“Bana ne oldu?” diye sormuş. Cüceler her şeyi anlatmış. Prens de Pamuk Prenses’e evlenme teklifi etmiş. Pamuk Prenses teklifi kabul etmiş. Birlikte prensin sarayına gitmiş. Dillere destan bir düğün yapıp evlenmişler. Mutluluk içinde yaşamışlar...


Atlas Yayıncılık
Diğer Başlıklar

Yorumlar

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanları doldurunuz.