Prenses ve Bezelye Taneleri - Andersen Masalları

Ana Sayfa » BLOG » EĞİTİM » Prenses ve Bezelye Taneleri - Andersen Masalları
Kral ile kraliçe, prensin bu haline çok üzülüyorlarmış. Bir akşam birlikte oturup, bu konuyu konuşuyorlarmış. Gerçek bir prensesi nereden bulacaklarını tartışıyorlarmış.

Bu sırada dışarıda çok kuvvetli bir rüzgâr çıkmış. Peşinden yağmur başlamış. Şimşek çakıyor, gök gürlüyormuş. Hava iyice patlamış.

Birden “Tak! Tak! Tak!” diye sarayın kapısı çalınmış. Kral “Acaba bu havada kim gelmiş olabilir?” diye içinden geçirmiş.
Karşılarında genç bir kız görmüşler. Kızcağız saçları yağmurdan sırılsıklam olmuş. Ayakkabıları da su ile doluymuş. Elbisesinden de sular damlıyormuş. Kız:

“Lütfen beni içeri alınız. Ben, bir prensesim. Bu ülkede dolaşırken kayboldum. Yağmurda çok üşüdüm,” demiş. Kral, onu içeri alıp kapıyı kapatmış.
   Kraliçe ile prens, kızın yanına yaklaşmış. Kraliçe, kıza yeni elbiseler getirmiş.
Hemen üstünü değiş, yoksa hastalanacaksın,” demiş.
Kız elbiseleri alıp, başka bir odaya geçmiş. Bir süre dinlenmiş. Kraliçe içinden, “Onun gerçek bir prenses olup olmadığını anlamam lazım.” diye düşünmüş. Prenses için bir yatak hazırlatmış.
Yatağın altına hiç kimseye fark ettirmeden bir bezelye tanesi bırakmış. Sonra yatağın üzerine yirmi adet minder koydurtmuş. Minderlerin üstüne de yirmi tane kuş tüyü yatak yerleştirilmesi-
ni istemiş.

Prenses, bu yumuşacık yatakların üstünde gecelemiş.

Sabah olunca kraliçe, prensesin yanına gitmiş;
Nasıl, gece iyi uyuyabildin mi? Dinlenebildin mi, diye heyecanla sormuş. Prenses:

Hayır, Pek iyi uyuyamadım, diye yanıt vermiş.
Kraliçe:
Ama niçin? Senin için hazırlattığım yataklar çok yumuşaktı, demiş.
Prenses:
Evet yataklar yumuşaktı ama yatakların altında bir şey vardı. Ne olduğunu bilmiyorum fakat bütün gece sırtıma battı. Hiç rahat edemedim, diye cevap vermiş.
Kraliçe, işte o anda onun gerçek prenses olduğunu anlamış.
Olanları kral ile prense anlatmış. Sonra: “Ancak gerçek bir prenses, yirmi yatak ve yirmi minderin altındaki bezelye tanesini fark edebilecek kadar duyarlıdır,” demiş.

Bunun üzerine prens, “Sonunda gerçek bir prenses buldum!” diye sevinmiş. Prenses’e evlenme teklifi etmiş. Prenses de kabul etmiş.
Kral ile kraliçe buna çok sevinmiş. “Sonunda oğlumuz istediği gibi bir prenses buldu.” demişler. Derhâl düğün hazırlıklarına başlamışlar. Kırk gün kırk gece düğün yapmışlar. Bezelye tanesini de müzede muhafaza etmişler.

Atlas Yayınları
Diğer Başlıklar

Yorumlar

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanları doldurunuz.