TEOG’da ’özel’e kayıt yöntemi

Ana Sayfa » HABERLER » EĞİTİM HABERLERİ » TEOG’da ’özel’e kayıt yöntemi


Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi ortak sınavları 25-26 Kasım’da gerçekleştirilecek. Öğrenciler son hazırlıklarını yaparken Türk ve yabancı özel okulların nasıl öğrenci alacağı sorusu ortaya atıldı. Bazıları geçen yılki gibi 4 dersin puanına göre, bazıları Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 6 dersi dikkate alarak hesapladığı Yerleştirmeye Esas Puan’a (YEP) göre öğrenci almayı planlıyor. Fakat öğrenci alım yönetmeliklerinin henüz bakanlık tarafından onaylanmadığı belirtildi. 
 
Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği ise bir duyuru yaparak, konuya açıklık getirdi. Derneğin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
“MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde öğrenci kayıt kabulleriyle ilgili bir değişiklik olmadığından, ayrıca şu ana kadar üye okullarımızdan öğrenci kayıt kabulleriyle ilgili yönetmelik değişikliği teklifleri olduğuna dair bir bilgi de gelmediğinden, bu şartlar altında özel okullar, bu öğretim yılı için, geçen yıl hangi yöntemi uyguladılarsa aynı yöntemle öğrenci kabulü yapacak.” (Eğitim Servisi)
 
TEOG YA DA 4 DERS PUANI
 
- Alman Lisesi: Geçen yıl olduğu gibi matematik, fen bilimleri, Türkçe ve yabancı dil ders puanına göre öğrenci alınması düşünülüyor.
 
- Galileo Galilei ile Özel İtalyan Lisesi: Bu yıl da Türkçe, matematik, fen bilimleri, yabancı dil, T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile din kültürü olmak üzere 6 dersin hesaplandığı YEP ile öğrenci alınması planlanıyor.
 
- Fransız Liseleri (Saint Benoit, Sainte Pulchérie, Saint Michel, Notre Dame de Sion, Saint-Joseph): Geçen yılki gibi Türkçe, matematik, fen bilimleri, T.C. İnkılap tarihi ve Atatürkçülük derslerine göre öğrenci almayı planlıyorlar. Türkçe’nin 3, diğer derslerin ağırlığı ise 2 olacak. İki dönem sınavlarının ağırlığı yüzde 50 olarak alınacak. Okul ortalamaları hesaplamaya dahil değil.
 
- Üsküdar Amerikan Lisesi, Tarsus Amerikan Koleji, İzmir Amerikan Koleji, SEV Amerikan Koleji: Bu yıl da Türkçe, matematik, fen bilimleri ile T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük ders puanları dikkate alınacak. Dört ders eşit ağırlıkta hesaplanacak. En yüksek puan 400 olacak. Okul ortalamaları hesaplamaya katılmayacak.
 
 
SORULARA 24 SAAT SİLAHLI KORUMA
 
- TEOG sınavlarına 1 öğrenci hastanede, 1’i cezaevinde, 152’si evde, 9 bin 317’si tek kişilik sınıfta alınacak. Sınava 172 görme engelli ve 400 az gören ile 1125 işitme, 5 bin 690 zihinsel ve 1141 ortopedik engellinin yanı sıra 215 süreğen hastalığı bulunan öğrenci katılacak.
 
- 60 personel, sağlık kontrollerinden geçirildikten sonra 20 Ekim-26 Kasım’da kapalı devre çalışmasına alındı.
 
- Sorular için 24 saat silahlı nöbetçi bulunduruluyor.
 
 
Diğer Başlıklar

Yorumlar

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanları doldurunuz.