TURŞULAR

Ana Sayfa » SAĞLIK YAŞAM » TURŞULAR

SOSLU BİBER TURŞUSU

1 kg. domates, 1 maydanoz, 1 demet kereviz sapı, kaya tuzu ve 1 baş sarımsakları mutfak robotundan geçirip karışım haline getiriyoruz. Daha sonra buz dolabı poşetine bir miktar sivri biber ve 2 kaşık kadar hazırlanan sos koyulur. İstenildiği kadar poşet yapılıp kovanın içine atılır poşetler. Kova su doldurulup 15-20 gün serin ve kuru bir yerde kapalı tutulur. Afiyet Olsun.

KARIŞIK TURŞU

Turşu malzemelerini doğrayıp kaya tuzuyla tuzluyoruz ve bir gün ağzı kapalı bir şekilde bekliyoruz. Daha sonra turşuları buzdolabı poşetlerine doldurup büyük bir kovanın içine koyuyoruz. Kovanın içine su doldurup ağzını kapadıktan sonra çok sıcak olmayan bir ortamda 15-20 gün bekletiyoruz. Afiyet Olsun.

FASULYE TURŞUSU

2 kg. fasulyeleri hafif haşlıyoruz. Fasulyeler haşlandıktan sonra soğuk sudan geçiriyoruz. Daha sonra bir miktar kaya tuzu ve 2 baş sarımsağı çırpıcı ile karıştırıyoruz. Ardından cam kavanoza bir miktar fasulye bir miktarda hazırlanan tuz sarımsak karışımından koyup işlemi tekrarlıyoruz. Son olarak kaynatılmış ve sonradan soğutulmuş içme suyunu cam kavanozun aldığı kadar döküyoruz. Afiyet Olsun.

SALATALIK TURŞUSU

Cam kavanozun en dibine bir kaç tane nohut ve sarımsak koyuyoruz. Daha sonra çatalla 2-3 yerinden delinmiş olan salatalıkları cam kavanoza bir miktar koyuyoruz. Ardından bir miktar halka doğranmış limon ve bir miktar dereotu koyuyoruz. Bu işlemi tekrarlıyoruz. Ardından kaynatılmış ve daha sonradan soğutulmuş içme suyunun içine kaya tuzunu döküp karıştırıyoruz. Hazırlanan suyu kavanozun içine döküp ağzını kapatıyoruz. 20-25 gün kuru serin bir ortamda muhafaza ed