Yarıyıl tatilinde kendinizi keşfedin

Ana Sayfa » HABERLER » EĞİTİM HABERLERİ » Yarıyıl tatilinde kendinizi keşfedin


İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden Klinik Psikolog Merve Yavuz, yarıyıl tatili boyunca öğrencilerin ilgilerini çeken aktivite ve sanat dallarına yönelmesini, bunun da içlerinde keşfedilmemiş yeni dünyaların kapısını aralayacağını söyledi. Yavuz’un önerileri şöyle:
 
‘Kendini bilmek yaşamı güzelleştirir’
 
Öğrencilerimiz, kendi ilgi alanlarına yönelik sivil toplum kuruluşlarında gönüllü çalışmalara ya da sosyal sorumluluk projelerine katılarak, hem pek çok yeni bilgi öğrenme hem de yeni insanlar tanıma ve ilgi alanlarını keşfetme olanağı yakalayacak. Kişilerin, nelerden hoşlandığını ve hoşlanmadığını bilmesi kendini tanımada önemli. Kim olduğumuzu keşfetmek bize mesleğimizi seçmemiz konusunda aydınlatır. Öğrencilerimiz, kendilerine uygun meslek dallarını araştırabilir, hoşlarına giden mesleklerin listesini yapabilir. Eğer hedef olursa, yolculuğumuzun başlangıcından yol almışız demektir. Varış noktasına bir hedef belirleyerek varabiliriz. Öğrencilerimiz de hedef belirleyebilir ve ‘kendinizi 10 yıl sonra nerede görüyorsunuz’ soruna yanıt arayabilirler.”
 
Yabancı dil çalışın
 
Yabancı dil kullanılmadığında, pratik yapılmadığında hızla unutulabilir. Bu süreçte öğrenciler yabancı dil çalışabilir, sergi, bilim ve sanat merkezlerini ziyaret edebilir. Spor yapmak da hayatı düzenlemeye katkısı sağlar. Öğrenciler ilgilerini çeken kitaplara yönlenebilir. Kitapların engin dünyasını keşfe çıkabilir. Öğrenciler tatil sonrası derslere geri dönmekte zorlanmamak için tatilde ders listelerini düzenlemeli. Derslerden uzaklaşmak ilk başta iyi hissettirse de daha sonradan okul başladığında toparlanma öğrencilerimiz için zorlayıcı olabilir.
 
 
Diğer Başlıklar

Yorumlar

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanları doldurunuz.